دانلود آزمون پیش درمانگاهی دامپزشکی شهریور 97 و تطبیق سوالات + بررسی سطح آزمون

آزمون پیش درمانگاهی شهریور 97 را می‌توان از آزمون‌های پُر حاشیه به حساب آورد. این حاشیه‌ها بیشتر مرتبط با تخلفات در برخی از حوزه‌های برگزاری آزمون و سخت‌تر طرح شدن سوالات برخی از دروس نسبت به آزمون بهمن 96 بود.

آزمون شهریور 97

با مطالعه دقیق کتاب راهنمای جامع علوم پایه دکترای دامپزشکی و بررسی مطالب ناحیه کاربری ویژه شما می‌توانستید حدود 76 تا 80 سوال آزمون را پاسخ دهید. این رقم با توجه به سخت‌تر بودن آزمون نسبت به آزمون قبلی، رقمی بسیار قابل توجه بوده و بار دیگر کارایی بالای کتاب راهنمای جامع را نشان داد.

بعد از برگزاری آزمون یک نظرسنجی در کانال تلگرام گروه آموزشی Vetinfo انجام شد با پرسش این سوال:  آزمون شهریور 97 را نسبت به آزمون‌ سال‌های گذشته چطور ارزیابی می‌کنید؟

حدود 82 درصد شرکت کنندگان بر این عقیده بودند که سوالات اکثر دروس سخت‌تر از آزمون‌های گذشته طرح شده بود!

حال آیا واقعا اینطور بود؟

دفترچه با سوالات آناتومی شروع می‌شد که سوالات دشوار آن نسبت به قبل افزوده شده بود و برخی سوالات از مباحثی طرح شده بودند که در گذشته مطرح نبودند (مثل آناتومی گوش، منشأ جنینی برخی ساختارها) همچنین سوالات آشنای گذشته هم با تغییر طرح شده بود. شاید آناتومی را دشوارترین بخش این آزمون بتوان درنظر گرفت.

بخش بهداشت و پرورش دام را شاید بتوان دومین درس سخت این آزمون به حساب آورد.اما  سوالاتی که طرح شده بود کیفیتی نداشت و گاهی ارتباط بیشتری با فیزیولوژی پیدا می‌کرد تا درس بهداشت و پرورش دام و حتی برخی ایرادهای علمی هم در سوالات مشاهده می‌شد. چند دوره است که سوالات بهداشت و پرورش دام، طیور و ماهی در سطح سخت‌تری طرح می‌شوند و نیاز به مطالعه بیشتر و تکمیلی دارند. (البته ایکاش کیفیت این سوالات نیز بالاتر می‌رفت و از طراحان سوال باتجربه‌تر استفاده می‌شد)

بخش فارماکولوژی هم تغییراتی داشت و سوالات جدیدی از مباحث جدید مطرح شده بود (در حد 3 سوال) با اینحال به دلیل اینکه در گذشته بخش فارماکولوژی اکثراً روند مشخصی را طی کرده بود، این تغییرات زیاد به چشم می‌آمد.

البته اصلاً اینطور نبود که تمامی دروس این آزمون سخت‌تر طرح شده باشند!

سوالات باکتری شناسی، ویروس شناسی، ایمنی شناسی، آسیب شناسی در حد آزمون‌های قبل بوده و کتاب راهنمای جامع بخش زیادی از این سوالات را پوشش می‌داد (اما به شرط مطالعه دقیق کتاب! نه فقط حفظ گزینه!)
بخش بیوشیمی در این آزمون به مراتب ساده‌تر از آزمون بهمن 96 بود و با مطالعه خوب می‌توانستید تمامی سوالات را پاسخ دهید.
بخش فیزیولوژی هم از آزمون بهمن 96 ساده‌تر طرح شده بود.
بخش کنترل کیفی و بهداشت و صنایع شیر هم ساده طرح شده بودند.
همچنین این سومین دفعه متوالی بود که تمامی سوالات بخش انگل شناسی آزمون در فصل هفتم کتاب راهنمای جامع موجود بود. (حتی بدون تغییر صورت سوال!)
سایر دروس هم در سطح ساده تا متعادل بودند.

 

آزمون پیش درمانگاهی دامپزشکی شهریور 97